ZABAWY MUZYCZNO - RUCHOWE

 

  • Rodzinna zabawa muzyczno - ruchowa przy piosence „Mało nas”. Dziecko stoi w kole i zaprasza do niego poszczególnych członków swojej rodziny. Później wymienieni członkowie rodziny opuszczają koło. 

            Mało nas, mało nas do pieczenia chleba,

            jeszcze nam, jeszcze nam mamy tu potrzeba.

 

            Dużo nas, dużo nas do pieczenia chleba,

            i już nam, i już  nam mamy nie potrzeba.

 

  • Opowiadanie muzyczne - to rodzaj zabawy naśladowczej, której celem jest rytmiczne poruszanie się w takt muzyki. Zadaniem rodzica, a potem i dziecka  jest tworzenie opowieści ruchowej, która zawiera w sobie takie elementy ruchu, które dzieci mogą zilustrować. Jest to opowieść dostosowana do rodzaju muzyki, którą wykorzystujemy. Na przykład: pewna rodzina słoni udała się na spacer − tata słoń − idzie ciężko − człap, człap, człap, mama – idzie szybko - tup, tup, tup, a słoniątko – najszybciej − lekko i podskakując - hop, hop, hop. Dalej rozbudowujemy historię słoni razem z dzieckiem - pamiętając cały czas o ruchu. Nagle rodzina słoni zobaczyła ... − pauza − wszyscy nieruchomo stanęli, tata słoń zatrąbił i ... Dziecko w trakcie opowieści  reaguje ruchem. Historia może się  powtarzać od początku lub dalej kontynuujemy spacer słoni zmieniając pojawiające się zwierzęta.

 

  • Fotograf - dziecko porusza się swobodnie przy akompaniamencie dowolnej  muzyki: maszeruje, biega, podskakuje, tak, jakby było na wycieczce. Gdy usłyszy odgłos przypominający pstryknięcie aparatu fotograficznego, zatrzymuje się gwałtownie w pozie, w której zastał ich ten odgłos („zdjęcie w ruchu”). Można tez zrobić rodzinne zdjęcie.

 

  • Zabawa muzyczna - wysłuchanie utworu Modesta Musorgskiego "Taniec kurcząt w skorupkach" (YouTube) - zanim dziecko pozna tytuł utworu pytamy z jaki zwierzątkiem kojarzy mu się ten utwór,  określić jego nastrój, może namalować to co słyszy, poruszać się do muzyki, wysłuchać ten utwór w wersji elektronicznej . Możemy powiedzieć dzieciom, że ten utwór jest takim żartem muzycznym, gdyż powstał on po obejrzeniu wystawy obrazów przygotowanej przez przyjaciela kompozytora. Na jednym z obrazów kompozytor zobaczył ludzi przebranych za kurczaki wykluwające się z jajek - był to projekt kostiumów do przedstawienia baletowego.

 

  • Zabawa z piosenką "Głowa, ramiona" (piosenkę można usłyszeć na YouTobe). Pokazujemy obiema rękoma głowę i kolejno wszystkie wymieniana części ciała i twarzy. Następnie  śpiewamy i pokazujemy w coraz szybszym tempie.

            Głowa, ramiona, kolana, pięty
            Kolana, pięty, kolana, pięty
            Głowa, ramiona, kolana, pięty
            Oczy, uszy, usta, nos.
            Głowa, ramiona….