PROPOZYCJE DZIAŁAŃ DLA GRUPY III

7-9.10.2020

 

Temat: JESIENNE ZBIORY - PRZYGOTOWANIE LUDZI DO ZIMY

 

Ewa Sobieraj

 

1. Zabawy i ćwiczenia ruchowe:

- Zbieramy jabłka - dziecko stoi w rozkroku i wykonuje skłon w przód na wyprostowanych nogach - podnosi jabłko leżące na trawie. Następnie wspina się na palce i sięga jak najwyżej po jabłka rosnące na drzewie. Ćwiczenie powtarzamy naprzemiennie kilka razy.

- Dotknij jabłko - ćwiczenie nóg - w leżeniu tyłem dziecko przenosi złączone nogi za głowę, starając się dotknąć palcami stóp jabłko leżące za głową.

- Chwyć jabłko - ćwiczenia stóp - dziecko siedzi dotykając się stopami, między którymi umieszczone jest jabłko. Podpierając się z tyłu rękami na hasło unoszą do góry jabłko.

- Taniec liści - improwizacja taneczna przy muzyce - dziecko trzyma liście za ogonki i porusza się w rytmie dowolnego utworu klasycznego, wprawiając liście w ruch.

 

2. Zabawy tematyczne:

 

- Słuchanie wiersza "W spiżarni". Rozmowa inspirowana treścią wiersza i własnymi doświadczeniami dziecka: - Dlaczego ludzie przygotowują zapasy na zimę ? - Co można przygotować z owoców i warzyw; jakie przetwory?

W spiżarni W spiżarni na półkach Są główki kapusty, zapasów bez liku. ogórki kiszone. Są dżemy, kompoty, A gdy przyjdzie zima, zloty miód w słoiku. tęgi mróz na dworze, I cebula w wiankach. zapachnie nam latem, i grzyby suszone. gdy słoik otworzę.

- Wirujące liście - ćwiczenia oddechowe

Dziecko dmucha na zawieszony na nitce listek lub podrzuca go do góry. Stara się utrzymać go jak najdłużej w powietrzu, dmuchając na niego.

 

- Kosz pełen owoców - zabawa matematyczna - przeliczanie owoców i warzyw, dokładanie i odejmowanie. Wykorzystanie prawdziwych owoców lub szablonów z "Owocowych rytmów".

 

- Owocowe rytmy - zabawa matematyczna. Układanie rytmów owocowych wyciętych z papieru (załącznik) lub wykorzystując prawdziwe owoce według instrukcji rodzica:

 

- Ułóż pod spodem tak samo:

jabłko, gruszka, jabłko, gruszka, jabłko, gruszka, jabłko, gruszka,

śliwka, jabłko, jabłko, śliwka, jabłko, jabłko, śliwka, jabłko, jabłko, śliwka, jabłko, jabłko,

 

-Ułóż dalej tak samo:

gruszka, śliwka, gruszka, śliwka, gruszka...

jabłko, śliwka, śliwka, jabłko, śliwka, śliwka, jabłko...

 

- Czego tu brakuje?

jabłko, gruszka, śliwka. jabłko, ..., śliwka, jabłko, gruszka, śliwka,

jabłko, gruszka, gruszka, jabłko, ..., gruszka, jabłko, gruszka, gruszka,

 

- Owocowe rytmy - karta pracy - praca na poziomach (załączniki)

* 4- latki - powtarzają rytm i kontynuują go kolorując odpowiednią kredką,

*5- latki - powtarzają rytm i kontynuują go rysując odpowiednie owoce,

 

- Słuchanie piosenki na YouTobe "Niosły dzieci z sadu". Wysłuchaj piosenki i spróbuj odpowiedzieć na pytanie do czego można wykorzystać jabłka? Jakie przetwory można z nich zrobić? Może nauczysz się piosenki na pamięć?

 

 

- Eksperymentuj razem z dzieckiem!

 

ZABAWA BADAWCZA

Poznaj owoce i warzywa po smaku i po kształcie.

  

Dziecko z zawiązanymi oczami dotyka różnych owoców i warzyw i po kształcie odgaduje ich nazwy. Następnie rodzic podaje dziecku, a ono smakuje po małym kawałku różnych warzyw i owoców i po smaku odgaduje ich nazwę.

 

 

Propozycje prac plastycznych:

 

- WESOŁY OWOC - dziecko na dużej kartce maluje dowolny owoc (jabłko, gruszka, śliwka) i po wyschnięciu maluje farbami lub rysuje mazakiem śmieszna minkę.

Potrzebne materiały: kartka, farby, mazaki

 

- PRZETWORY NA ZIMĘ - praca plastyczna wykonana dowolną techniką - rysowanie kredkami, malowanie farbami, wycinanie lub wydzieranie z kolorowego papieru i naklejanie w słoiku, stemplowanie owoców w słoiku. Słój - (załącznik) . Jeśli zdecydujesz się na stemplowanie, to poproś rodzica o przekrojenie na pół niewielkiego jabłka, gruszki, śliwki, marchewki itp, pomaluj te połówkę farbą i stempluj w słoiku.

 

Potrzebne materiały: kartka ze słojem, kredki, farby, kolorowy papier, klej, nożyczki,

 

 

Buziaczki dla dzieci ! Do zobaczenia!

Ewa Sobieraj