RADY NA PIERWSZE DNI:

 

MAMO, TATO.

  1. Wyjdźmy z domu wcześniej, by po drodze do przedszkola mieć czas na rozmowę i nie spieszyć się.
  2. Pożegnajcie się ze mną zdecydowanie i spokojnie, w miarę krótko, by nie przedłużać trudnego rozstania.
  3. Jeśli będę płakać, powiedzcie mi, że teraz pocieszy mnie moja Pani, ponieważ Wy musicie spieszyć się do pracy, by równie szybko po mnie przyjść.
  4. Wspomnijcie, że czekają na mnie inne dzieci, które chcą się ze mną pobawić i nowe zabawki.
  5. Gdy tylko znajdę się w sali, dołącze do bawiących się dzieci nie będę pamiętał o smutku.
  6. Podczas moich pierwszych dni w przedszkolu będzie mi łatwiej, jeśli stopniowo będziecie wydłużać mój pobyt.

Co robić by, nie zniechęcić a zachęcić dziecko do przedszkola:

  1. Wyjść z domu z zapasem czasu. Nie jest wskazane przyprowadzanie dziecka do przedszkola w ostatniej chwili, gdyż pośpiech podczas rozbierania i zniecierpliwienie temu towarzyszące wprowadzają dziecko w stan niepokoju i pobudzenia.

  2. Opowiadając dziecku o przedszkolu czy nauczycielach, mówić tylko pozywtywnie. Pokazujemy nasze zaufanie do miejsca i ludzi, którym powierzamy nasze dziecko tym samym budujemy u niego poczucie bezpieczeństwa. Jesli mamy wątpliwości, szczerze porozmawiajmy z nauczycielką, zaufajmy jej, ona jest Twoim sprzymierzeńcem.

  3. Pożegnanie z dzieckiem powinno być czułe, ale krótkie. Jasny i prosty komunikat jest dla dziecka zrozumiały i logiczny.

  4. Bardzo ważne jest dotrzymywanie słowa. Daje ono dzieciom poczucie bezpieczeństwa i zarazem pewność, że rodzic przyjdzie. Dlatego odbieranie dzieci wtedy kiedy im obiecaliśmy jest bardzo ważne (po obiedzie, po podwieczorku) . Dzieci o zachwianym poczuciu bezpieczeństwa w dramatyczny sposób rozstają się z najbliższymi, a ich rozpacz trwa dłużej.

  5.  Razem z dzieckiem wybranie się na zakupy – pozwolenie, aby dziecko wybrało kapcie lub worek, paste lub szczoteczkę - znane rzeczy dodają otuchy

  6. Wcześniejsza nauka samoobsługi: pozbycie się pampresa, smoczk i butleki, wkładanie kapci, jedzenie sztućcami, mycie rąk, zgłaszanie potrzeb fizjologicznych oraz towarzyszące temu czynności higieniczne; jeśli ma z tym problemy, wykorzystajcie wakacje na wspólne ćwiczenia. 

    Pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu to duży stres więc pamiętajmy: Dziecko samodzielne pewniej czuje się w grupie.

 

 

WYPRAWKA 3-latka:

 

 KAŻDA RZECZ DZIECKA MUSI BYĆ PODPISANA (także kapcie, buty, pościel, piżama, itp)

  • pościel (200x80) i mała poduszka- spakowane w materiałowy worek lub powłoczkę 70x80
  • piżama
  • kapcie na rzepy, z białą antypoślizgową podeszwą
  • rzeczy na zmianę (5 kompletów: bielizna, luźne spodnie i koszulki)
  • woreczki jeednorazowe na zabrudzone lub zamoczone rzeczy
  • kubeczek  i nakładka na szczoteczkę (podpisane)