REKOMENDACJE


REKOMENDACJA 1

Przedszkole 81 w Gdańsku jest doskonałą placówką dla tych rodziców, którzy chcą, by ich dzieci mówiły poprawnie oraz dobrze przygotowały się do umiejętności czytania i pisania w szkole. Przedszkole bowiem realizuje program glottodydaktyczny, w którym szczególną uwagę zwraca się na prawidłowy i dobry rozwój komunikacji językowej dziecka. Jeśli dziecko z utrwaloną prawidłowo wymową trafi do szkoły, wówczas łatwiej przychodzi mu podjąć kolejne wyzwanie – nauczyć się czytać i pisać. Współpracuję z tym Przedszkolem od ponad 20 lat, obserwuję więc od dawna pracę nauczycieli i jej efekty. Do przedszkola przychodzą ze mną na zajęcia studenci i słuchacze logopedii, by móc obserwować i analizować pracę doświadczonych specjalistów. Jest to dobry wzorzec dla kolejnych roczników przygotowujących się do pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym. W placówce realizowany jest też mój program autorski z zakresu profilaktyki logopedycznej, w którym to dzieci śpiewając i bawiąc się, jednocześnie ćwiczą prawidłową wymowę oraz narządy mowy.


Kilka ciepłych słów należy też powiedzieć o kadrze Przedszkola. Nauczyciele są otwarci na potrzeby dziecka, uśmiechnięci, nieustająco podnoszący swoje kompetencje. Zapraszają do swojej placówki różnych specjalistów, by prowadzili szkolenia doskonalące, sami kończą kolejne studia i kursy. Przekłada się to bezpośrednio na profesjonalną opiekę nad dziećmi.


Polecam Państwu Przedszkole 81!

Anna Walencik-Topiłko
dr n. hum., neurologopeda, polonista
pracownik naukowo-dydaktyczny UG


REKOMENDACJA 2

Przedszkole nr 81 w Gdańsku – wyjątkowe miejsce, w którym dzieci mogą się radośnie rozwijać.

 

Jestem mamą dwóch córek. Jedna z nich jest już absolwentką Przedszkola nr 81 (obecnie to  czwartoklasistka). Nadal wspomina to miejsce wyjątkowo ciepło i szuka okazji, by tu zajrzeć i móc porozmawiać z paniami, które nadal (choć minęło już tyle lat) są żywo zainteresowane tym, co u niej słychać.  Druga uczęszcza już do przedszkolnej zerówki, a gdy odbieram ją z przedszkola za każdym razem mówi z dużym przejęciem o tym, co wspaniałego się wydarzyło. Cóż, obie moje córki bardzo lubią to wyjątkowe miejsce. A ja zupełnie się im nie dziwię.

Przedszkole to przede wszystkim ludzie, a tu kadra jest niezwykła. Nauczycielki to pasjonatki swojego zawodu. Wciąż zaskakują dzieciaki nowymi inicjatywami. Poznałam wiele nauczycielek z Przedszkola 81, wiem, że  to nie tylko świetne specjalistki, ale także (co bardzo ważne) osoby wyjątkowo serdeczne, życzliwe i obdarzone empatią. Chętnie dzielą się też swoimi pasjami z przedszkolakami, dzięki czemu dzieciaki mogą dowiedzieć się więcej o ornitologii, uczestniczyć w twórczych warsztatach literackich, być bardziej uwrażliwione na świat muzyki, wprawiać się w programowaniu, czy pisać własne książki (tak, tak, to wszystko w przedszkolu).

Przedszkole działania w sposób innowacyjny, kadra stosuje założenia planu daltońskiego
i pedagogiki Celestyna Freineta. Jest to gwarantem wspierania dzieci w ich samodzielności, odpowiedzialności, rozwijaniu współpracy, kreatywności i  wrażliwości na świat przyrody.

Z przedszkolem współpracuje wielu specjalistów, dlatego dzieciaki mają możliwość uczestniczenia we wspaniale prowadzonych zajęciach logopedycznych, ciekawych – pełnych zabaw i piosenek – zajęciach z języka angielskiego, w zajęciach naukowych, spotkaniach z przyrodnikami, czy warsztatach kulinarnych. Na rytmice tańczą, a w czasie FitKlasy ćwiczą pod okiem specjalistów od sportu. Odwiedzają je przedstawiciele ciekawych zawodów. Sama też miałam okazję kilkakrotnie prowadzić warsztaty dla przedszkolaków, jak wielu innych rodziców, którzy są zaangażowani w codzienne życie tego niezwykłego miejsca. Przedszkolaki często wychodzą też na warsztaty, zajęcia, spektakle, wycieczki. Nie sposób wymienić tu wszystkich inicjatyw, bo w tym przedszkolu ciągle coś się dzieje.

Moje córki sprawdziły się w roli motorniczych tramwaju, głaskały sówkę płomykówkę, piekły chleb, budowały poruszające się roboty z Lego, poznawały fascynujący świat mrówek. A to jedynie początek ich przygód w Przedszkolu 81.

Dzieci twórczo się tu rozwijają. Uczą w działaniu i przez doświadczenie. Nieustannie są zachęcane do wykazywania się inicjatywą. Są doceniane i motywowane. Tworzą -  począwszy od wyjątkowych prac plastycznych, na spektaklach teatralnych (włącznie ze scenariuszem, którego pomysłodawcami są przedszkolaki!) skończywszy. Jedzą wyjątkowo smaczne i pożywne posiłki. Dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu, korzystając z podwórkowych zabawek, hulajnóg, czy kocyków, na których urządzają pikniki.

Przedszkole 81 to przyjazna, dobrze wyposażona, otwarta przestrzeń, w której dzieci mogą się rozwijać. Serdecznie polecam to miejsce. Jest naprawdę wyjątkowe.

Marta Jankowska

mama Zosi i Helenki, nauczycielka