ZABAWY JĘZYKOWE
Przykłady zabaw:
- Układanie nowych słów. Dzieci lubią wymyślać nowe słowa. Dzięki tej zabawie malec wyzwoli swoją inwencję twórczą. Nauczy się dobierać słowa podobnie brzmiące oraz rymujące się. Należy tworzyć nowe słowa na podstawie podstawowych słów. znanych dziecku.
- Gra w pary. Należy umieścić w pudełku karteczki z czynnościami lub rzeczami przeciwstawnymi np. na jednej karteczce wstawać a na drugiej siadać. Dziecko musi znaleźć pary a następnie opowiedzieć, co ma na karteczkach. Ułożyć zdanie lub pytanie ze słówkami z karteczek.
- Co tam jest? W tę grę można się bawić wszędzie. Polega na tym, że zadaje się pytania, a dziecko odpowiada. Na przykład: – Co jest w Twoim pokoju?- Szafa, -A co jest w szafie? -Ubranie, – Jakie ubranie? itd.
- Uzupełnianka. Należy zacząć śpiewać znaną dziecku piosenkę i nagle przerwać śpiewanie. Zadaniem dziecka jest dokończenie tekstu.
- Słowa. Należy wymyślić jakiś temat przewodni np. Dom. Dziecko w ciągu minuty musi wypowiedzieć jak najwięcej słów określających rzeczy znajdujące się w domu.
- Zabawa z literką: Niech dziecko wybierze sobie jedną literkę, np. A. Musi znaleźć jak najwięcej słów zaczynających się na A. Zabawę można ograniczyć do jednej dziedziny czy grupy. Na przykład – zwierzęta.