ZABAWY MUZYCZNO - RUCHOWE

 

· Zabawa "Taniec na stojąco" - zabawa odbywa się przy dowolnej muzyce dyskotekowej. Dziecko stoi bez ruchu - jest tzw. "słupem soli". Osobą, która może je ożywić jest rodzic. Rodzic podaje dowolną część ciała np. kciuk prawej ręki i tylko on się porusza rytmicznie; zgodnie ze słyszaną muzyką. Kolejno "uruchamia" kolejne części ciała - nogi, biodra, głowa, ramiona itd. aż wprowadzi w ruch całe ciało. Gdy całe ciało zostanie uruchomione wówczas wprowadzamy kolejne części ciała w "stan uśpienia". Zabawa jest zakończone, gdy znów całe ciało będzie nieruchome.

 

· Zabawa "Pędzel" - dziecko zamienione jest przez rodzica w pędzel, który służy malarzowi do malowania obrazu. Dziecko stoi wyprostowane z rękoma uniesionymi do góry. Gdy rodzic uderza klockiem o podłogę (dźwięki niskie) dziecko pochyla się i maluje obraz na podłodze. Jeśli usłyszy granie np. na łyżkach - dźwięki wyższe - dziecko maluje obraz wiszący na ścianie.

 

· Zabawa muzyczno - ruchowa "Rybki w akwarium" do utworu Camille Saint-Saens "Akwarium" YouTube. Dziecko porusza się swobodnie do rytmu spokojnej muzyki - jest pływającą rybką. Gdy muzyka cichnie dziecko zatrzymuje się bez ruchu, by nie zobaczył ich skradający się do akwarium kot.

 

· Zabawa muzyczno-ruchowa przy piosence „Dwóm tańczyć się zachciało” Poruszanie się w parach po kole, przeciąganie za ręce, zmienianie pary.

Dwóm tańczyć się zachciało, zachciało, zachciało, lecz im się nie udało fari fari fara. Kłócili się ze sobą, ze sobą, ze sobą, ja nie chcę tańczyć z tobą fari fari fara. Poszukam więc innego, innego, innego, do tańca zgrabniejszego, fari, fari, fara